سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بارالها ! شکستگی ام را جز لطف و مهر تو درمان نمی کند ... آتش درونم را جز دیدارت خاموش نمی سازد و درد اشتیاقم به تو را جز نگریستن به چهره ات، بهبود نمی بخشد . [امام سجّاد علیه السلام ـ در نیایشش ـ]
 
جمعه 99 فروردین 8 , ساعت 12:36 صبح

دعای حضرت مهدی علیه السلام(4)

در کتاب های دعا ، نیایشی کوتاه از حضرت مهدی علیه السلام نقل شده که دارای مضامین اخلاقی برای اصناف و گروه های مختلف است ، که در اینجا برای آشنایی با این دعا ، به اختصار ، توضیحاتی در مورد فرازهای آن ذکر شده است

وَ عِرْفَانَ الْحُرْمَةِ

(خدایا) شناخت آنچه حرمت دارد را (روزی ما فرما)

شناخت حرمت ها

  • در این فراز از دعا از خداوند در خواست معرفت وشناخت شده است ، معرفت وشناختِ چیزهایی که حرمت دارد ولازم است حرمت آنها را رعایت نمود و اگر این معرفت نسبت به آنها تحقق پیدا نکند ، ممکن است حق آنها رعایت نشود و تکلیف و وظیفه ای که انسان نسبت به آنها دارد به انجام نرسد .
  • از باب نمونه  در روایات در مورد حرمت برخی از موضوعات سخن گفته شده ، مانند : حرمت کتاب خدا (قرآن) ، حرمت رسولخدا صلی الله علیه وآله ، حرمت اهل بیت علیهم السلام ، حرمت کعبه و حرمت مسلمانان (1) ، در روایتی از پیامبر صلی الله علیه وآله وارد شده که حرمت مال مسلمان مانند حرمت خون مسلمان است (2) و از آنجایی که رعایت خون مسلمانان اهمیت زیادی دارد ، مال مسلمان را نیز تشبیه به آن کرده اند تا اهمیت مال مسلمانان نیز دانسته شود ، به این معنا که بدون اجازه مالک مال ، کسی حق تصرّف وتعدّی در آن را  ندارد (3)
  • یکی از مصادیقِ شناختِ حرمت ها ، شناختِ تکالیف الهی(4) اعم از واجبات ومحرمات است ، از این رو کسیکه با احکام الهی آشنا نباشد ، هم از وظایف واجب خویش آگاه نمی گردد و هم از آنچه حرام و ممنوع است بی خبر خواهد ماند ، از این رو می توان گفت این فراز از دعا ، اشاره به یاد گیری و آگاهی از احکام عملی نیز می تواند داشته باشد .


خلاصه : حرمت به معنای آنچیزی است که احترام داشته ، و نباید حرمت و احترام آن نادیده  و شکسته شود ، و از آنجایی که رعایت احترام هر چیزی نیازمند آگاهی از حرمت آن است در اینجا در خواست چنین معرفتی از خداوند شده ، در مجموع می توان گفت تمام تکالیف الهی اعم از واجبات ومحرمات از چنین حرمتی برخوردار است .


پرسش :چرا شناخت آنچه حرمت دارد ، دارای اهمیت است ؟


پاسخ : برای اطاعت از دستورات الهی و دور ماندن از نافرمانی خداوند ، لازم است آنچه را که نزد خداوند از احترام وحرمت بر خوردار است شناخته وبه وظیفه خود در برابر آن عمل نماییم .

-----------------------

1-إن لله عز و جل فی الأرض حرمات حرمة کتاب الله و حرمة رسول الله و حرمة أهل البیت و حرمة الکعبة و حرمة المسلم و حرمة المسلم و حرمة المسلم(المؤمن ص : 73)

    2- الکافی ج : 2 ص : 360

3-مائة قاعدة فقهیة؛ ص: 25

4-رک : مجمع‏ البحرین ج : 6  ص :  33

 لیست کل یادداشت های این وبلاگ