نکته های معنوی

نظر

 

فردی از امام صادق علیه السلام در این باره می پرسد : (که در مسجد الحرام) به طواف وسعیِ (صفا ومروه) وارد می شوم و هیچ دعایی (بر زبانم) جز صلوات برمحمد وآل محمد جاری نمی شود ، امام صادق علیه السلام می فرمایند : به هیچکس برتر از آنچه خواستی عطا نشده است .!

عَنْ عَبْدِ السَّلَامِ بْنِ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ نُعَیْمٍ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع دَخَلْتُ الطَّوَافَ فَلَمْ یُفْتَحْ لِی شَیْ‏ءٌ مِنَ الدُّعَاءِ إِلَّا الصَّلَاةُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ سَعَیْتُ فَکَانَ ذَلِکَ فَقَالَ مَا أُعْطِیَ أَحَدٌ مِمَّنْ سَأَلَ أَفْضَلَ مِمَّا أُعْطِیتَ

وسائل‏ الشیعة ج : 13 ص : 337

در این روایت به چند نکته ی مهم اشاره شده است :

  • انجام مناسک حج از جمله ی مهمترین اعمال عبادی است به خصوص اینکه این مناسک در با فضیلت ترین مکان که مسجد الحرام است و در کنار خانه ی خدا ، به انجام می رسد .
  • در این روایت ، صلوات به عنوان یک دعا مطرح شده زیرا در ضمن آن از خداوند در خواست می کنیم که بر پیامبر وخاندان ایشان ، درود و رحمت خویش را بفرستد .
  • گرچه برای مناسک حج ، دعاهای خاصی وارد شده و نیز انسان می تواند در آنجا برای حاجات شخصی خود از خداوند در خواست نماید ، ولی سؤال کننده هیچ دعایی جز صلوات بر زبانش جاری نشده ، لذا در این مورد از امام علیه السلام  سوال می کند .
  • امام صادق علیه السلام نه تنها با اکتفا کردن آن فرد به صلوات ، مخالفت نمی کنند ، بلکه او را تأیید نموده و بالاتر اینکه می فرمایند این برترین دعایی است که بر زبان تو جاری شده است .
  • امام علیه السلام از صلواتی که آن فرد فرستاده تعبیر به "عطا" می کنند ، به این معنا که این صلوات ، موهبتی است که از جانب خداوند به تو داده شده است ، بنابراین جای شکر گذاری و سپاسگزاری دارد .